40 lat pracy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Giżycku

Dnia 10.12.2013 r. Teresa Chandoszko, starszy kustosz, obchodziła okrągły jubileusz pracy w jednej instytucji.

Urodziła się w Giżycku. Po ukończeniu LO im. Wojciecha Kętrzyńskiego podjęła pracę w bibliotece miejskiej. Początkowo zatrudniona została w wypożyczalni dla dorosłych, następnie była kierownikiem w oddziale dla dzieci. Od 1984 r. do chwili obecnej, a więc dwadzieścia dziewięć lat, zajmuje samodzielne stanowisko w dziale gromadzenia i opracowania zbiorów.

Wykształcenie zawodowe rozpoczęła w Policealnym Zaocznym Studium Bibliotekarskim w Olsztynie. Tytuł magistra informacji naukowej i bibliologii zdobyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę pisała na temat związany z historią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku. Analizowała okres trzydziestu lat działalności biblioteki, koncentrując się na roli tej instytucji w środowisku, jak też na wykorzystaniu księgozbioru.

Wiedzę uzupełniała poprzez kursy specjalistyczne. W roku 2006 uczestniczyła w wyjeździe studyjnym dla nauczycieli i bibliotekarzy „Organizacja i zarządzanie w bibliotekach Wielkiej Brytanii”, a także w 2007 r. i 2008 r. w podobnych wyjazdach do Finlandii, Szwecji i Norwegii, z własnej woli i wyłącznie z własnych środków.

Praca w dziale gromadzenia umożliwia jej wykorzystanie zdolności negocjowania, dzięki temu zakupuje książki do biblioteki w atrakcyjnych cenach. Pracę traktuje z zamiłowaniem. Twierdzi, że bibliotekarzem została nie z przypadku, bowiem od dziecka kocha książki, zawsze miała ich dużo, otrzymywała je często w prezentach.

Lubi podróże, zwiedzanie, fotografowanie. Kocha sztukę.