III edycja Ogólnopolskiego Konkursu SBP Bibliotekarz Roku 2012 rozpoczęta!

Ogólnopolski konkurs SBP Bibliotekarz Roku 2012Ogólnopolski konkurs SBP Bibliotekarz Roku 2012

W imieniu Zarządu Głównego SBP ogłaszam rozpoczęcie III edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Bibliotekarza Roku. Kandydatów do tego tytułu znajdziemy wśród tych bibliotekarzy, którzy w 2012 roku byli autorami ciekawych inicjatyw i wymiernych osiągnięć. Jest ich w naszym środowisku wielu, o czym najlepiej świadczy fakt, że mimo problemów finansowych biblioteki modernizują swoje lokale i wyposażenie, unowocześniają metody pracy, stale poszerzają też ofertę dla czytelników. Dzieje się tak najczęściej za sprawą kreatywnych i ambitnych bibliotekarzy, którzy swoją wizję pracy w nowoczesnej bibliotece i chęć służenia ludziom potrafią wprowadzić w czyn. Promując ich dokonania promujemy nasz, ważny społecznie zawód bibliotekarza.

Formuła Konkursu jest otwarta. Kandydaci mogą reprezentować różne typy bibliotek, a oceniane dokonania dotyczą różnych obszarów aktywności zawodowej. Każdy też może zgłaszać kandydatów pod warunkiem uzyskania ich zgody na udział w Konkursie. Gorąco zachęcam: rozejrzyjcie się wokół, doceńcie wysiłki pracowników bibliotek i zgłaszajcie wyróżniających się bibliotekarzy! Zapraszamy do pobrania Regulaminu konkursu oraz formularza zgłoszenia.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym wybierani są Bibliotekarze Roku w poszczególnych województwach. Zwycięzcy konkursów wojewódzkich przechodzą do etapu drugiego i jako finaliści biorą udział w ogólnopolskim plebiscycie wyłaniającym Bibliotekarza Roku 2012 w skali kraju. To szansa, aby wypromować także swoją bibliotekę, miejscowość, okręg SBP.

Dwie poprzednie edycje Konkursu skutecznie rozproszyły obawy, że obszary aktywności brane pod uwagę przy ocenie kandydatów, dają szanse przede wszystkim dyrektorom dużych bibliotek. Bibliotekarzem Roku 2010 została bowiem Barbara Kuprel, kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach, a w 2011 tytuł ten otrzymała Małgorzata Kępka, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Koszarawie .

Liczba uczestników Konkursu systematycznie rośnie. Wierzymy, że w tym roku będzie podobnie choć, ze względu na organizowane równolegle wybory do władz SBP, czas trwania Konkursu uległ skróceniu. Zarząd Główny SBP postanowił jednak, że nagroda główna w tym Konkursie zostanie uroczyście wręczona podczas Krajowego Zjazdu Delegatów, który odbędzie się 7-8 czerwca 2013 r.

Konkurs Bibliotekarz Roku to ogromna szansa na budowanie nowego, dynamicznego wizerunku naszego zawodu. Skorzystajmy z tej okazji i rozkręćmy tegoroczną edycję we własnym, dobrze pojętym interesie.

 

Elżbieta Stefańczyk
Przewodnicząca
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Warszawa, 21.01.2013

 

Źródło: www.sbp.pl