„Wydobyć z fotografii” – relacja ze szkolenia dla bibliotekarzy

W dniu 25 lutego 2014 r. w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego odbyło się szkolenie z obróbki zdjęć cyfrowych z użyciem programu GIMP. Szkolenie zorganizował Oddział SBP w Olsztynie, a profesjonalnym prowadzeniem warsztatów zajął się Pan Piotr Patejuk. Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego użyczyła pracowni komputerowej. Pracownice biblioteki OSW otoczyły opieką uczestników szkolenia i przygotowały poczęstunek. W zastępstwie Moniki Hrynkiewicz – Przewodniczącej Oddziału SBP w Olsztynie, której obowiązki zawodowe nie pozwoliły czuwać nad przebiegiem szkolenia, całością opiekowała się Elżbieta Budnik, dyrektor biblioteki OSW.

Szkolenie rozpoczęła Dyrektor Generalna OSW, Pani Helena Rusiecka, witając uczestników w murach uczelni. Następnie władzę nad pracownią objął Piotr Patejuk, prowadząc bibliotekarki przez strasznie zawiłe (jak na pierwszy raz) meandry pracy nad fotografią. Na pakiecie zdjęć przygotowanym przez naszego szkoleniowca poznawałyśmy tajniki manipulowania fotografią cyfrową. Redukowałyśmy czerwone oczy, które powszechnie psują niejedno ujęcie. Nauczyłyśmy się używać inteligentnych nożyc, które niezbędne są w tworzeniu zdjęcia typu – jeden element kolorowy (my akurat miałyśmy niebieskie kwiatki), a reszta czarno-biała. Kadrowałyśmy łabędzia (każda swojego), zmieniałyśmy mu kontrast, jasność, a wreszcie ku powszechnej radości oddawałyśmy się eksperymentom kolorystycznym, oczywiście na rzeczonym łabędziu. Kolejna umiejętność, jakiej nauczył nas Pan Piotr, jest wręcz niezbędna dla kobiet, jeśli nie w realu, to na zdjęciu z pewnością. Mianowicie likwidowałyśmy pryszcze, i maskowałyśmy inne niedociągnięcia cery (przebarwienia, zmarszczki itp.), a nawet zmieniałyśmy kolor tęczówek. Pożyteczna może się też okazać umiejętność pozbywania się ze zdjęcia elementów niepożądanych oraz dodawania elementów dodatkowych za pomocą „czarodziejskiej różdżki”.

Czas niestety okazał się nieubłagany, a program ogromnie ciekawy, ale niestety właśnie zabrakło czasu na utrwalenie i pogłębienie tak ciekawych nowych umiejętności. Szkolenie wobec tego zakończyło się konkluzją, że konieczne jest zorganizowanie jeszcze jednego spotkania doskonalącego dla tej samej grupy.

W szkoleniu wzięły udział bibliotekarki z Olsztyna, Elbląga, Korsz, Szczytna i Dobrego Miasta.

Informacja: Elżbieta Budnik