Wojewódzki Dzień Bibliotekarza w Olsztynie 2013

Tegoroczne obchody Dnia Bibliotekarza w naszym województwie odbyły się w Olsztynie w dniu 13 maja 2013 r. Obchody zorganizowały zarządy Okręgu, Oddziału i Koła w Olsztynie, a gospodarzami były Planeta 11 (filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie) oraz Planetarium.

W uroczystości wzięła udział Anna Wasilewska- członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Marek Ciesielski – dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta, Gabriela Konarzewska – kierownika referatu kultury Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta.

Po rozpoczęciu uroczystości przez Krzysztofa Dąbkowskiego – Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie a zarazem Przewodniczącego Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz wystąpieniach zaproszonych gości, nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników konkursu Warmińsko-Mazurski Bibliotekarz Roku 2012.

Przedstawiono sylwetki sześciorga kandydatów zgłoszonych do 3-ciej edycji tego konkursu, którymi byli:

• Danuta Cybula – kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Sępopolu,
  • Sylwia Czacharowska – dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie,
  • Elżbieta Muż – kierownik Filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie,
  • Dorota Sznitowska – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Dobrym Mieście,
  • Dominik Szkoda – kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pasymiu,
  • Lubomira Wacławska – kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pieniężnie.

Obecnym kandydatom złożono gratulacje i wręczono nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta i Urząd Marszałkowski.

Szczególne gratulacje otrzymała zwyciężczyni konkursu: Sylwia Czacharowska – dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej, która będzie reprezentować nasz region w ogólnokrajowym etapie konkursu.

Po oficjalnych uroczystościach wszystkich zaproszono na przerwę kawową i słodki poczęstunek, a następnie do Planetarium. Ta część uroczystości okazała się niezwykle atrakcyjna, o co postarał się Dyrektor Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego – Jacek Szubiakowski. W sali projekcyjnej Planetarium uczestnicy wysłuchali wykładu J. Szubiakowskiego poświęconego Mikołajowi Kopernikowi i jego związkom z Olsztynem pt. „Tradycje Astronomiczne w Olsztynie”. Wykład wzbogacony był ciekawą prezentacją wyświetlaną pod kopułą Planetarium. Ale największe wrażenie zrobił pokaz astronomiczny „Teleskop Alma” wykorzystujący fantastyczne możliwości nowoczesnej aparatury projekcyjnej. Po projekcji chętni mogli obejrzeć „od kuchni” rzeczoną aparaturę.

Uroczystościom towarzyszyło zainteresowanie lokalnych mediów. Relacje i zdjęcia dostępne są pod linkami:

Film Olsztyn24

Relacja Olsztyn24